סיפורים לימי בין המצרים

מוגש דף קשר להורים בו מתומצתים הסיפורים שסופרו בעניין חורבן המקדש וציפיית בניינו.

בטחון ציפיית בניין המקדש של הרב מרדכי אליהו – באופן קבוע בחודש אלול היה ר' יעקב מדפיס לוחות השנה מביא לו את הלוח של השנה הבאה. הרב היה מודה לו ומברך אותו שבעז"ה עוד השנה יצטרך להדפיס לוחות חדשים. לשאלת ר' יעקב: "מדוע?" ענה הרב מרדכי שבעז"ה נזכה לגאולה, תקום הסנהדרין ויקדשו על פי הראיה וכל חודש יצטרכו לוח חדש. הרב הוסיף וביקש שמי שכבר קנה ר' יעקב ייתן לו חדש בחינם.

סיפרנו על ר' מנדל ראנד, כהן שהיה צולע ברגלו, שעלה לא"י לפני כ110 שנה. סיפרנו על הציפיה בדרך, השמחה כשירד מהאוניה והעליה לירושלים עיה"ק.  מרוב ציפייתו לבנין המקדש קנה חצר יקרה מאוד בירושלים סמוך מאוד למקום המקדש באמרו: "כשיבנה ביהמ"ק כל הכהנים והלויים ירוצו אליו ואני לא אוכל לרוץ בגלל הרגל, אם אהיה סמוך אזכה להיות בין הראשונים…"

סיפרנו על ביתו של המהרי"ל דיסקין בעיר העתיקה שצפה אל מקום המקדש. פעם נכנס הרב קוק זצ"ל לבקרו וכשטיפס במדרגות והגיע אל מול החלון הצופה אל שממת החורבן, נחלש לִבּוֹ ולא יכל להמשיך מרוב בכי וצער.

מעשה ביהודי (משה) שאסף שנים רבות כסף לבנין ביתו, כשהחל לבנותו דיבר עם הפועלים שיבנו אותו בצורה הכי יפה, הרי כבר שנים הוא מחכה לבית משלו… כשהגיעו לסיוד בחר צבע ודוגמא מיוחדת לכל חדר והזהיר אותם שאת השטח שסימן מול הפתח לא יסיידו. לתמיהתם: "מדוע? הרי זה יכער את כל הבית?". הסביר שנצטוינו שהבית לא יראה מושלם שהרי בית המקדש עדיין חסר ואיך נשמח בבית שלנו כאילו כולו מתוקן לגמרי? כל בית חסר עדיין את הקדושה המיוחדת שתהיה לכל עמ"י כשיהיה ביהמ"ק.

תיאור הגמרא על ר' יהודה בר' אלעאי בסעודה המפסקת שקודם תשעה באב, אכילת לחם יבש ומים וישיבתו במקום שאינו מכובד – בין התנור לכיריים, מקום מושחר ומפוחם.

ימי בין המיצרים בעיה"ק חברון (לפני כמאה שנה). יהודי מקובל שאומר תיקון חצות ליד קבר אברהם אבינו ומבקש ממנו שיתפלל על עמ"י שיזכה לבניין המקדש. וילדי הת"ת עם המלמדים הרב שם טוב ור' יצחק שאומרים תיקון חצות  באמצע היום בבכי ובעצבות.

סיפרנו על הפרושים שהיו לאחר החורבן שמרוב צערם (שהרי ראו את ההבדל שבין הזמן שקודם החורבן לזמן שאחריו) לא רצו לאכול בשר שהדבר הזכיר להם את הקרבנות. וכן לא שתו יין. ר' יהושע בן חנניה דיבר איתם ואמר להם שלפי דבריהם גם לא יאכלו לחם והם ענו שהוא צודק שאכן באמת לא יאכלו שגם זה מזכיר את המנחות – כל כך היו עצובים מהחורבן. הוא הוסיף שלא יאכלו פירות ואמרו שבאמת יאכלו רק פירות שאינם משבעת המינים. ורק כשאמר להם שלא נשתה מיים. הבינו שא"א לגזור כל כך, ואנו צריכים לאכול בשר ולשתות יין כדי שנהיה חזקים לעשיית המצוות וכך נזכה לבניין המקדש. בנחמת ציון ננוחם נחום

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s