פרשת נח 16

אשר יבחרו כללית לכל מין האדם, ולא יפנה אחד מהם לדעת את הבורא יתברך ולהבין כי יוצר הכל הוא. והיפך זה יקרה כשתהיה מחלוקת בין האומות בעניין אלוהי הניכר (שלכל אחת יש אלוה אחר) כי כל אחת מהנה תחשוב שיש אלוקי האלוהים, שכל האלוהות מסכימים לדעתו." (ספורנו יא,ו)

וכדי שהם יפרדו ה' עשה שפתאום כל איש ידבר בשפה אחרת מחברו, עד עכשיו כולם דיברו באותה שפה ועכשיו כל קבוצה מדברת בשפה אחרת, קבוצה אחת התחילה לדבר בארמית ושניה ביונית, שלישית בערבית ורביעית בכנענית וכן הלאה, ואף קבוצה לא הבינה את שפת חברתה. וכשכל קבוצה לא יכלה לדבר עם חברותיה כבר לא היה להם טעם להישאר ביחד באותו מקום שבכל מקרה אינם מבינים זה את זה ואינם יכולים לעשות שום דבר ביחד. "כי כיון שלא הבינו איש לשון חברו בטלה הסכמתם ולא יכלו לבנות והלכו כל כת מהם שהיו בלשון אחד לצד אחר, ויִשְׁבוּ העולם ממזרח שמש ועד מבואו מעט מעט כמו שהיו הולכים ורבים." (רד"ק יא,ח) וכך התפזרו כולם בכל קצות הארץ והפסיקו לבנות את העיר בגודל שתכננו מכיוון שנשארו שם רק קצת מאוד אנשים "בנו אותה קטנה ממה שהחלו אותה, כי כת אחת מהם נשארה שם… ואותה שבנו קראו שמה בבל כי שם בלל ה' שפת כל הארץ, ומשם נחלקו הלשונות ובעודם שם ביחד היו בלולים ומתערבים … ולפי ששם היה הבלבול קרא שם העיר בבל … והיה לו לומר בָּלֵל מן בלל, מהו בבל? אלא שהמילה מורכבת משתי מילות לפרש בה יותר העניין, כי עניינה בא בל – כלומר בא להם הבלבול מן השמיים." (רד"ק יא, ח-ט)

 

 

עשרת הדורות משם ועד אברהם אבינו (יא,י-כה)

דגשים: עיקר הבריאה – אברהם אבינו ועמ"י

התורה מספרת לנו עכשיו בקיצור נמרץ את כל הסדר של הדורות –מי נולד ממי מִשֵׁם ועד אברהם אבינו. התורה לא מספרת לנו את כל מה שקרה לאנשים האלו מכיון שזה לא חשוב לנו לדעת מה שהם עשו, מה שמעניין וחשוב לנו לדעת זה מה שקרה בסוף עם האיש החשוב והצדיק – אברהם אבינו שממנו יצא עמ"י . ולכן התורה כותבת רק את השמות של האבא והסבא והסבא רבה של אברהם אבינו וכל האבות שלהם. ועל כל אחד התורה כותבת כמה שנים הוא חי. הסדר של הדורות הוא שנח שלמדנו עליו הוליד את שם, ושם הוליד את ארפכשד וההמשך: שלח, עבר, פלג, רעו, שרוג, נחור, תרח. ותרח כשהיה בן שבעים הוליד את אברהם אבינו ואת אחיו: נחור והרן.

 

 

אברהם אבינו (יא, כו- לב)

דגשים: עבודת ה' הגדולה של אברהם אבינו – המלחמה ברשעות עבודת הפסלים והצבת בניין חיים נגדי המואר מטוב ה' וגילוי חסדו בעולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s