פרשת נח 14

התורה מזכירה כל מיני שמות של גויים שנולדו: מדי, יון, כוש, מצריים וכנען ועוד ועוד. והתורה מספרת על אחד מהנולדים שקראו לו נמרוד והוא היה רשע גדול וגיבור גדול, כזה גיבור שהצליח לכבוש כל מיני מדינות "כי הוא החל להיות מושל בגבורתו על האנשים, והוא המולך תחילה כי עד ימיו לא היו מלחמות ולא מלך מלך. וגבר תחילה על אנשי בבל עד שמלך עליהם, ואחר כן יצא אל אשור ועשה כרצונו והגדיל ובנה שם ערים בצורות בתקפו ובגבורתו. "(רמב"ן י,ט)  וברשעתו הוא מרד בה', כשמו נמרוד, ולא רק שמרד בעצמו אלא שגם המריד אחרים "צד דעתן של בריות בפיו ומטען למרוד במקום"  (רש"י י,ט). ובהמשך נלמד בעז"ה על דור הפלגה שחטאו בע"ז ומרדו בה', ונמרוד הרשע היה זה שהתחיל בכך "להמריד כל העולם על הקב"ה בעצת דור הפלגה" (רש"י י,ח). נמרוד הרשע היה גיבור גדול לא רק לנצח אנשים אלא גם בעל גבורה מיוחדת בצידת חיות "שהתגבר ג"כ על החיות הרעות לצוד אותם בגבורתו ובתחבולותיו עד שתמהו בני אדם עליו איך יכול עליהם, עד שהיה משל בפי האנשים כי כשהיו רואים באותו זמן או בזמנים הבאים אדם מתגבר על החיות הרעות היו אומרים עליו זהו כנמרוד גיבור ציד לפני ה'. ופירוש לפני ה' הוא הגדלת הגבורה כי כן מנהג הלשון כשמגדיל הדבר סומך אותו לאל ". (רד"ק י,ט) "לפני ה' – גיבור מאוד, כעניין 'עיר גדולה לאלוקים' (ספורנו י,ט).       

 ומכל הצאצאים הללו של נח, מכל אחד מהם יצא בסוף עם שלם. שלכל אחד נולדו מלא בנים ובנות ונכדים ונכדות, והם נהיו בהמשך הזמן (לאחר שנפלגה הארץ כמו שנלמד  בפרק הבא) לעם. וכך מכל בן יצא עם אחר כגון העם של הארמיים, היונים, היבוסיים והכושים והכנענים וכו' וכו'. בהתחלה כולם גרו במקום אחד והיו כולם כעם אחד ענק, ובהמשך בדור הפלגה התחלקו ונפרדו כל הבנים הללו ומכל אחד נהיה עם בפני עצמו "נתבלבלו הלשונות ונפוצו מן הבקעה ונתפלגו בכל העולם". (רש"י י,כה) "בפרשה זו תמצא שבעים בנים … והם ראשי משפחות שמהם יצאו שבעים אומות לשבעים לשון" (חזקוני י,לב). "מן הכתוב הזה תמצא שבעים איש בכיוון (= בדיוק) … כולן תולדות של נח … ומכאן יש ללמוד כי שבעים אומות יש בעולם." (רבנו בחיי י,א)

 

 

דור הפלגה (יא, א-ט)

דגשים: זהירות מהתחברות לחברה רעה

בזמן שלאחר דור המבול, הלכו והתרבו הצאצאים ונהיו יותר ויותר אנשים בעולם, לכל האנשים בזמן הזה היתה אותה שפה, כולם גרו במקום אחד "ולפי שהיו כולם מדברים שפה אחת היו יותר קרובים להיותם בהסכמה אחת" -כולם הסכימו ביחד על אותו דבר, "ודברים אחדים – הסכמה אחת היתה להם" (רד"ק יא,א), "באו בעצה אחת" (רש"י יא,א). זה יכול להיות דבר נפלא שכולם מחליטים ביחד, יכולים לעשות המון מעשים טובים ביחד, אך לצערנו האנשים באותו זמן השתמשו בחברוּת הזאת לעשות משהו מאוד לא טוב. כמה חבל, במקום להשתמש בכח הזה לטובה השתמשו בו לרעה ויצא מזה דבר נורא ובסוף גם נענשו בגלל זה.

מכיון שכל האנשים היו במקום אחד באותו זמן הם חיפשו מקום גדול שיכיל את כולם, ולכן הלכו לשנער ששם יש בקעה – מקום מישורי גדול (אבע"ז יא,ב) שיספיק לכולם. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s