פרשת נח 13

אינם ראויים להיות מלכים ומנהיגים ולכן אמר שכנען[1]-בנו של חם וכל משפחתו יהיו תמיד עם של עבדים. ונח בירך את ה' שהוא אלוקי שם שמדרכיו למד שם איך לנהוג ולכן שם יהיה המנהיג וכנען יהיה עבד שלו "ברוך ה' אלוקי שם שעשהו צדיק ולכן יהיה כנען עבד שלו". (תרגום ליוב"ע ט,כו). ונח המשיך ובירך גם את יפת שה' "ירחיב את גבולו וברכתו, אעפ"כ משכן כבודו לא יהיה אלא באהלי שם. והוא רמז לישראל שהיו מזרע שם ושכן כבוד האל ביניהם" (רד"ק ט, כז).וכנען יהיה עבד גם לבני יפת. "על דרך הפשט קיללו במידה כנגד מידה, ולא די שלא כיסה אותו אלא שהגיד בחוץ, כלומר שלעג. ודבר ידוע כי העבד נבזה ועל כן קיללו בעבדות שיהיה כל ימיו נבזה תחת שביזה את אביו. ושם ויפת אשר כיסו ערות אביהם וישימו את השמלה על שכם שניהם דרך כבוד, קבע להם הקב"ה שכרם מידה כנגד מידה: ישראל שקיבלו את התורה שהם מבני שם זכו למצות ציצית…" (רבנו בחיי ט,כה). ונח הצדיק המשיך לחיות עוד 350 שנה אחר המבול ובסה"כ כל ימי נח היו 950 שנה עד שמת.

 

תולדות נח – שבעים אומות העולם (פרק י')

דגשים: עיקר הבריאה – אברהם אבינו ועם ישראל

התורה ממשיכה ומספרת לנו בקיצור את התולדות – הילדים שנולדו מנח[2], התורה לא מאריכה הרבה בכל המקרים שקרו להם והיא מזכירה רק את השמות של הבנים של נח, הבנים שנולדו להם והנכדים שלהם. למה? כי זה לא כ"כ חשוב מה קרה לכל מיני עמים של גויים, העיקר זה מה שהיה עם עם ישראל שהוא העם העיקרי והחשוב ולכן רק  כשהתורה תגיע לספר על אברהם אבינו היא תאריך מאוד לספר כל פרט ופרט מחייו[3].ולכן גם התורה מספרת בהתחלה על הבנים שנולדו ליפת ולְחם אע"פ שאינם הבנים הגדולים, ורק אח"כ היא כותבת את הבנים של שם. כדי שמיד מבניו של שם נוכל להמשיך בצאצאיו לפי הסדר, עד אברהם אבינו. "זכר שם באחרונה לפי שהיה עתיד לזכור סיפור ענין האבות שהיו מזרע שם " (רד"ק י,כא).  

_________________________________________________________________________

[1]"חם חטא וכנען נתקלל? אתמהא! …ר' יהודה אומר לפי שכתוב ויברך אלוקים את נח ואת בניו ואין קללה הֹוָה במקום ברכה לפיכך ויאמר ארור כנען. רבי נחמיה אמר כנען ראה והגיד לחם לפיכך תולין את הקללה במקולל" (בראשית רבה לו,ז)

[2]" וסיפר הכתוב כל אלה כי רצה להודיע יחוס אברהם משם, ותולדות חם להודיע העמים שזכה אברהם בארצם (כנען, יבוסי, אמורי וכו' ) בעוון אבותם … ועוד להודיע חסדי ה' ושמרו הברית לנח כי לא כילה אותם. והרב אמר במורה הנבוכים כי זה יאמת לשומעים חידוש העולם, וגם זה אמת כי אברהם אבינו יצווה את בניו ואת ביתו אחריו, ויעיד להם על נח ובניו שראו המבול והיו בתיבה, והנה הוא עד מפי עד בענין כל המבול ועד רביעי על יצירה, כי נח ראה אביו שראה אדם הראשון. ויצחק ויעקב ראו שם העד במבול." (רמב"ן י,ה)     

[3]" ודע כי כל האריכות הזה שהאריך הכתוב … להודיע שאין הכוונה והבחירה בשבעים אומות ובשאר התולדות כי אם להוציא מהם הסגולה הנבחרת: אברהם וזרעו. וכבר הביאו רבותינו משל על העניין הזה, אמרו: משל למה הדבר דומה? לאדם שאבדה לו מרגלית בין החול ומביא כברה וכובר כל החול עד שמצא המרגלית, כיון שמצא המרגלית משליך את החול. ובא המשל לומר שכשם שאין הכוונה בו בחול שהוא המרובה כי אם במרגלית היחידה, כך אין תכלית הכוונה בריבוי העו"ג האלה כי אם בעם הקודש היוצא מהם, הוא זרע אברהם. וזהו שאמרו רז"ל: מחשבתן של ישראל קדמה, וכבר ידעת כי תחילת המחשבה סוף המעשה".  (רבנו בחיי י,א)        

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s