פרשת נח 12

הקטן הזה יכולים להמשך ולצאת הרבה דברים לא טובים בסוף, וזה עוד סיבה שבגללה  צריך להיזהר אפילו מדבר קטן מאוד של חטא, שלא יצמחו ממנו ח"ו דברים אחרים. "התחיל בפועל בלתי נאות ולכן נמשכו מזה מעשים אשר לא יעשו. כי אמנם מעט מן הקלקול  בהתחלה יסבב הרבה ממנו בסוף, כמו שיקרה בחכמות מהטעות בהתחלה." (ספורנו ט,כ) 

לאחר שהכרם של נח גדלה וכבר הצמיחה ענבים, נח בצר מן הענבים ועשה מהם יין ושתה ממנו, כמובן שמותר לשתות יין אך צריך לשתות ממנו קצת ואז זה משמח ולא גורם להשתכר ולעשות שטויות, אבל אם שותים הרבה מאוד זה יכול לגרום לאדם לעשות שטויות ח"ו, אדם כשהוא שיכור מאוד יכול להתנהג לפעמים כמו אדם משוגע ולא לשים לב בכלל למה שהוא עושה ואיך שהוא מתנהג. נח ישב באהלו ו"שתה שלא במידה ונתבזה" (בראשית רבה ל"ו,ד) ומרוב ששתה כבר לא שם לב למה שקורה אתו והוריד את חלוקו וכך הסתובב באהלו בלא בגדים, מסכן, הוא לא הרגיש בכלל שהוא הולך בצורה כזאת לא נעימה. חם, הבן של נח, עבר ליד האוהל של אביו וראה מהפתח את אבא שלו בצורה כזאת. מה הוא היה צריך לעשות? דבר ראשון לא להסתכל, אם רואים משהו לא טוב מיד לא מסתכלים! מזיזים את הראש שיסתכל לכיוון אחר. ודבר שני שהוא היה צריך לעשות זה לנסות להציל את אבא שלו שלא יהיה בכזאת צורה לא נעימה, אולי לכסות את הפתח או משהו אחר. אבל חם הרשע עשה בדיוק הפוך הוא המשיך להסתכל, ועוד יותר חמור שהוא רץ לקרוא לאחיו שם ויפת, שהסתובבו ברחובות שבחוץ (אונקלוס ט,כב) באותו זמן, שגם הם יבואו לראות, נורא ואיום! "נכנס חם ומצא ערות אביו ולא שם על ליבו מצות כיבוד אב ויצא והגיד לשני אחיו בשוק כמשחק באביו" (פרדר"א כג. תו"ש ט, קמ).

מה אתם חושבים ילדים שם הצדיק יקשיב לחם ויבוא גם הוא לראות? כמובן שלא, שם הצדיק בשום פנים ואופן לא יגרר אחרי כל מיני הצעות לא טובות. שם לא חשב אפילו שניה אחת לעשות ח"ו מעשה כזה נורא, הוא מיד הזדרז ודיבר עם אחיו יפת ואמר לו בא מהר נלך ונדאג לכסות את אבא "היו זריזים לכבוד אביהם לכסות ערותו, ועוד עשו בענין שלא יראוה כלל" (רד"ק ט,כב) שם לקח בזריזות שמלה-חלוק שבו יוכלו להלביש את אביהם ואמר ליפת שיחזיק אותה בצד השני "ויקחו לא נאמר אלא ויקח מלמד ששם נתחזק תחילה במצוות" (תנחומא נח טו, תו"ש ט,קלח) ושניהם החזיקו את השמלה כשהיא מונחת קצת על השכם שלהם בקצותיה, וכשהם הגיעו סמוך לפתח הסתובבו שניהם שגבם יהיה לכיוון האהל והפנים כלפי חוץ כדי שח"ו לא יראו בטעות את אביהם כשהוא עדיין מגולה, וכ"כ נזהרו שלא לראות "שנתנו ידיהם על פניהם והיו מהלכין לאחוריהם ונהגו בו כבוד כמורא האב על הבן" (בראשית רבה לו,ו) . וכך הלכו שניהם לאט לאט בזהירות אחורנית עד שהרגישו שהם כבר עומדים סמוך לאביהם, ואז הם רצו לכסותו וכדי להלבישו בשמלה הם היו צריכים קצת להסתובב לכיוון שלו, וכדי שח"ו לא יראו שום דבר הם התאמצו שהפנים שלהם יהיו מכוונים לכיוון השני ורק את הגוף הם סובבו קצת לכיוון אביהם וכך הם עטפו אותו בשמלה "גם בפועל הכיסוי שהיה קצת הכרח לפנות אליו לא פנו שלא לראות ויהיה נוסף עליהם עצבון" (ספורנו ט,כג) "ופניהם אחורנית – למה נאמר פעם שניה? מלמד שכשקירבו אצלו והוכרחו להפוך עצמם לכסותו, הפכו פניהם אחורנית." (רש"י ט,כג)  ורק לאחר שכיסו אותו לגמרי הם יכלו להסתכל עליו.

כשנח התפכח והתעורר משיכרותו נודע לו כל מה שקרה בזמן שהיה שיכור איך התנהגו שם ויפת ואיך התנהג חם, וכששמע את מעשה חם החליט לקללו, מכיון שאיש כזה בניו 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s