פרשת נח 10

באותו מקום בין קירות התיבה!? הרי נח נמצא בתיבה כבר שנה שלמה, למה הוא לא יוצא? אתם יודעים למה , כי נח מחכה לשמוע שה' מצווה אותו לצאת, ה' אמר לו מתי להיכנס וה' יאמר לו מתי לצאת. נח יודע למה העולם חרב במבול בגלל שאנשים לא שמעו בקול ה', ולכן עכשיו כשמתחיל העולם מחדש נח רוצה שכולם ידעו שעושים הכל רק לפי מה שה' מצווה. הבנים של נח אומרים לו שכבר אפשר לצאת אך הוא לא מסכים בשום פנים ואופן, ואומר להם בצורה ברורה והחלטית – אנחנו מחכים שה' יצווה ורק אז נצא! "כיון שיבשה הארץ ונחה התיבה, אמרו לו בניו נצא מכאן. אמר להם: ח"ו ברשותו של הקב"ה נכנסנו וברשותו אנו יוצאין. וכיון ששמע הקב"ה כך מיד 'וידבר אלוקים אל נח צא מן התיבה'. " (תו"ש ח,סד)  

 

יציאת נח מהתיבה, הקרבת הקרבן והברית (ח,טז –ט,יט)

דגשים: א. חובת ההודאה לה'   ב. אהבת ה' את העולם והבטחתו שלא יחזור להיחרב.        

כשהגיע הזמן הראוי לצאת נח שומע קול של נבואה, וה' מצוה אותו שיצא מהתיבה יחד עם כל משפחתו, ויוציאו יחד עמם את כל החיות והבהמות, העופות והרמשים וכל בעלי החיים שהיו עמו בתיבה. וה' מצוה את כולם שיפרו וירבו ושיולידו הרבה ילדים שהרי עכשיו אין כמעט אנשים וחיות בארץ, רק מה שהיה בתיבה ולכן ה' מצוה על כולם שיתרבו כמה שיותר. "לפי שהיו מעטים היוצאים מן התיבה אמר הא-ל שישרצו ויפרו וירבו לרוב." (רד"ק ח,יז) וכולם יצאו מן התיבה כדבר ה'.

אתם יודעים ילדים, מה הדבר הראשון שנח עשה בצאתו מן התיבה? נח בנה מיד מזבח כדי להקריב עליו קרבנות ולהודות לה' על כל הטובה הגדולה שעשה עמו ועם העולם כולו שלא החריב את העולם לגמרי אלא השאיר קצת מכל מין שיהיה אפשר להתחיל מחדש "ויעל עולות – כדרך יורדי הים באניות, כדכתיב ויזבחו זבחי תודה. גם זה שעמד בצער גדול והעולם אבד והוא נמלט". (חזקוני ח,כ). ונח הקריב קרבנות מן החיות הטהורות  שהוכנסו לתיבה שחשב שכנראה בכוונה ה' ציוה אותו להביא יותר בהמות טהורות לתיבה כדי שיהיו מספיק בהמות גם בכדי להקריב. "ויִבן נח מזבח לה' – ויָבן כתיב אמר מפני מה ציוני הקב"ה וריבה בטהורים יותר מן הטמאים אלא להקריב מהן קרבן " (בראשית רבה לד) " ישב נח ודרש בלבו אמר הקב"ה הצילני ממי המבול והוציאני מן המסגר ההוא ואיני חייב להקריב לפניו קרבן ועולות? מיד הביא נח ממין בהמה טהורה, שור וכבש ועז. וממין עוף טהור תורים ובני יונה " (פרדר"א כג, תו"ש ח,פד).

וקרבן זה התקבל ברצון לפני ה', וה', מרוב אהבתו ושמחתו בקרבנות אלו ובכך שהנה מתחיל עולם חדש, עולם שכולו מלא רצון לעשות את דבר ה' ולא לחטוא ח"ו, אמר שיותר הוא לא יוסיף לעשות מבול ולא יעניש עוד את כל הבריאה כולה בגלל האדם. ומעכשיו כל הזמן ימשיכו כל זמני השנה בצורה רגילה: זמני הקור והחום, הקיץ והחורף, הזריעה והקצירה והימים והלילות לא יפסיקו לא כמו שהיה בזמן המבול שהכל התבלגן "ששבתו כל ימות המבול שלא שימשו המזלות ולא ניכר בין יום ובין לילה" (רש"י ח,כב).

וה' בירך את נח ואת בניו שיזכו לִפרות ולִרבות שיהיו להם הרבה צאצאים והם ימלאו את הארץ, ושהאדם ישלוט על כל החיות, העופות והדגים. וה' אמר לנח שמעכשיו מותר לו ולבניו ולכל בני האדם לאכול בהמות וחיות, בשונה ממה שהיה מאז אדם הראשון ועד 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s