פרשת נח 9

לשלוח העורב". (רמב"ן ח,ה) נח שלח את העורב[1] וחשב שכך יוכל לדעת האם כבר יש אפשרות לצאת מן התיבה, שאם העורב יחזור עם אוכל בפיו סימן שכבר ישנם דברים שאינם מכוסים במים על פני האדמה, אם הוא לא יחזור סימן שהוא מצא מקום לנוח בו, ואם הוא יחזור בלא כלום כנראה שעדיין כל העצים והצמחים מכוסים במים. נח שלח את העורב דרך חלון התיבה שיבדוק את המצב אך העורב לא הלך כלל לבדוק והוא הסתובב כל הזמן סביב התיבה ומידי פעם חזר שוב למקומו בתיבה, יצא וחזר יצא וחזר וכך הוא המשיך לעשות כל הזמן עד שהמים יבשו לגמרי. "הולך ומקיף סביבות התיבה ולא הלך בשליחותו " (רש"י ח,ז) " ושלחו ולא הביא דבר בפיו וראהו יוצא יצוא  ושוב ולא הכיר ממנו דבר כי היה נכנס בקינו ויוצא לראות אם ימצא מקום לשִׁכְנוֹ ושב לקינו וזה עשה עד יבושת המים. " (רד"ק ח, ז)

מאחר ונח ראה שהעורב לא בודק באמת, שאיננו מתרחק ואיננו מקיים את תפקידו. נח החליט לשלוח בפעם הבאה את היונה שהיא תבדוק ותראה האם האדמה כבר יבשה. ולאחר שעבר שבוע (רש"י ח,ח) נח שלח את היונה, והיונה עפה למרחוק לחפש מקום שעליו תוכל להניח את רגליה, אך היא לא מצאה וחזרה אחרי כמה זמן בחזרה לחלון התיבה. נח עמד שם וחיכה וכשראה שהיונה חוזרת הבין שכנראה עדיין הכל מכוסה במים, שהרי "אילו מצאה מנוח לא היתה חוזרת". (בראשית רבה לג,ח) והוא שלח את ידו מבעד לחלון והכניס אותה פנימה לתיבה.

נח חיכה עוד שבעה ימים נוספים ולאחריהם שב ושלח את היונה מן החלון, נח קיוה מאוד שסוף סוף היונה לא תשוב וזה סימן שהמים כבר ירדו, "היה נח עומד בתפילה ואומר ריבון כל העולמים הוציאני מן המסגר הזה כי עיפה נפשי". (תו"ש ח,לט)  היונה יצאה לדרכה וחזרה לקראת הערב. והנה מה נח רואה בתוך פיה? עלה של עץ זית! איזה נפלא זה סימן שהמים כבר נמוכים מגובה העצים! עוד מעט והמים ירדו עוד והאדמה כבר לגמרי תהיה בלי מים. נח מבין מהסימן של היונה שהמים כבר התמעטו מאוד (כי קלו המים- מעטו, כי הדבר המועט הוא קל מהמרובה. רד"ק ח,יא) ולכן הוא מנסה לאחר שבוע לשלח שוב את היונה, והיונה יוצאת שוב מבעד לחלון התיבה והפעם היא לא שבה עוד אל התיבה. "אז ידע נח כי חרבו פני האדמה והיונה מצאה מנוח בארץ ובעצים הרבה לפיכך לא שבה אליו". (רד"ק ח,יב)   

לאחר שנח הבין בא' בתשרי שהאדמה כבר בלא מים, הוא הוריד את המכסה-הגג של התיבה (אונקלוס ח,יג) ע"י שפירק את הקרשים שהיו למעלה ע"מ שיכנס אויר נעים ואור, ואז הוא גם יכל להסתכל בעצמו ולראות סוף סוף את האדמה, והוא ראה שבאמת כבר אין מים על האדמה, אך האדמה עדיין לא יבשה לגמרי רק החלק העליון שלה יבש אך בפנים עדיין האדמה רטובה. "חרבו- נעשה כמין טיט, שקרמו פניה של מעלה – כי הפנים חרבו ותחתיהם טיט ואינה ראויה ללכת עליה "(רש"י ורד"ק ח,יג) "לכן לא תוכל הרגל לדרוך על הארץ שהיא רכה כי פניה חרבו לבדם". (אבע"ז ח,יג). ולאחר כחודשיים נוספים בכ"ז בחשוון הארץ כבר יבשה לגמרי והכל חזר להיות כמו לפני המבול.

ילדים, מה אתם חושבים, מדוע נח לא יוצא מן התיבה? הרי הוא כבר כ"כ רצה לצאת, ובשביל זה הוא שלח את היונה כדי לדעת מתי הכל יבש והוא יוכל לצאת, אז לְמה הוא מחכה? ואפילו אם נשאר עדיין קצת בוץ, עדיף לצאת כבר מאשר להישאר כל הזמן

_________________________________________________________________________

[1]" למה שלח את העורב? אמר: העורב אוכל בשר וימצא נבלות האדם והבהמה, ואם יחסרו כ"כ המים שימצא נבלות שהם מושלכות יביא בפיו שום בשר ונדע כי חסרו המים."   

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s