פרשת נח 7

לרדת גשם חזק מאד ללא הפסקה "ולרוב הגשמים אמר ארובות, כאילו נפתחו השמיים ארובות ארובות" (רד"ק ז,יא), והגשם ממשיך כל הזמן ארבעים יום וארבעים לילה[1].

המים הולכים ומתרבים עד כדי כך שהתיבה כבר מתחילה לצוף מרוב מים, והמים ממשיכים להתגבר יותר ויותר ולהתרבות עוד ועוד "והמים גברו- שנתרבו מאוד, כי לריבוי הגדול יקרא הלשון גבורה … ויתכן כי טעם ויגברו שהיו באים בשטף ועוקרים האילנות ומפילים הבניינים … ואם כן יהיה פירוש גברו על הארץ שהיו בגבורתם כולם אף על ההרים הגבוהים ושוטפים אותם" (רמב"ן ז,יט). בהתחלה המים כיסו רק את ההרים הנמוכים, אך המים כל הזמן הלכו והתגברו ונהיו יותר גבוהים ויותר גבוהים עד שכיסו את כל ההרים שבעולם, ואפילו את ההרים הכי גבוהים המים כיסו אותם והוסיפו עליהם עוד גובה של חמש עשרה אמה מלמעלה, עד שכל העולם היה מוצף במים. (את עליית המים כדאי להסביר ע"י הדגמה) .

בהתחלה היו אנשים שעוד חשבו שהם יצליחו לטפס גבוה על ההר ולברוח אך בסוף הכל היה מכוסה ואף אחד לא נשאר חי. "כתוב בהתחלה ויכוסו ההרים ואח"כ ויגוע כל בשר לפי שקודם לכן היו אנשי העולם עולים על ההרים" (הרא"ש על התורה, תו"ש ז, ס"ק פח). כל העולם חרב, כולם מתו חיות קטנות וגדולות, עופות, בהמות ושרצים ואפילו האנשים כולם, כולם מתו. "אמר וכל האדם באחרונה, כלומר אפילו האדם שיש לו דעת ותחבולה להשמר מרע, והיה להם להִשָׂגֵב על ההרים הגבוהים לא הועילה להם תחבולתם, כי חמש עשרה אמה מעל ההרים גברו המים". (רד"ק ז,כא).לא נשאר שום בעל חיים בעולם (מלבד דגים), והיחידים שנשארו מכל העולם זה רק נח ובניו ובעלי החיים שהיו עמו בתיבה.[2] 

לאחר ארבעים הימים הראשונים (רד"ק ז,כד) שהיה גשם שוטף מלמעלה וזרם אדיר מלמטה, נפסק הגשם הקבוע, אך עדיין המשיכו מידי פעם גשמים, והזרימה מלמטה כלל לא נפסקה אלא המשיכה במשך עוד 150 יום נוספים. "ויגברו המים חמישים ומאת יום- בעבור שנבקעו המעיינות (והם לא הפסיקו אחר ארבעים יום), גם היה גשם יורד יום אחד ופוסק יום אחד" (אבע"ז ז,כד). וכך המים המשיכו רק למלאות את הארץ עוד ועוד, בלא שום חסרון, עד שלאחר 150 יום ה' ברוב רחמיו זכר את "הרצון אשר לו בבריאת העולם..

_________________________________________________________________________

[1] המבול היה במשך 40 יום וְ 40 לילה ומכיוון שהוא התחיל בי"ז בחשון בעיצומו של יום ולא ירד בלילה שלפניו, הספירה נחשבת באופן שהלילה נחשב למחרת היום, וכפשט לשון הפסוק "ארבעים יום וארבעים לילה". דהיינו שבי"ז ביום ובליל י"ח היו היום והלילה הראשונים וכן הלאה , וכך יוצא שהמבול הסתיים בליל כ"ח כסליו, וביום כ"ח כבר לא ירד גשם. (ראה רש"י ז,יב וְ ח,ג ובשפתי חכמים שם אות ל)

[2]אפשר להוסיף: ילדים, מה אתם חושבים למה מתו כל החיות והבהמות? הרי האדם חטא, אך מה הם אשמים?

 למדנו כבר בבריאת העולם שה' ברא את האדם בסוף בגלל שכל העולם נברא בשביל האדם. הכל, הכל, החיות, הצמחים וכל העולם נבראו בשביל האדם, כדי שהוא ישתמש וייהנה מכל הדברים בזמן שהוא עובד את ה' ומקיים את מצוותיו. ועכשיו שהאדם חטא והשתמש בכל הדברים שבעולם לעשות מעשים רעים והאדם צריך למות, אז אין טעם שגם שאר הדברים שבעולם ימשיכו להתקיים. בשביל מה שיחיו החיות והבהמות אם האדם לא משתמש בהם לטובה???  "וימח את כל היקום אשר על פני האדמה- אם אדם חטא בהמה מה חטאת? תנא משום רבי יהושע בן קרחה משל לאדם שעשה חופה לבנו והתקין מכל מיני סעודה. לימים מת בנו, עמד ופיזר את חופתו, אמר: כלום עשיתי אלא בשביל בני, עכשיו שמת חופה למה לי? אף הקב"ה אמר: כלום בראתי בהמה וחיה אלא בשביל אדם, עכשיו שאדם חוטא בהמה וחיה למה לי?" (סנהדרין קח:)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s