פרשת נח 6

כבר עברו 120 שנה אך ה' עדיין לא מתחיל את המבול, ה' מוסיף עוד שבעה ימים נוספים, אולי אולי ברגע האחרון יחזרו בתשובה. כ"כ ה' רוצה שיתקנו את דרכם ולא ימותו ברשעתם. ולכן ה' אומר לנח שיתחיל  את המבול בעוד שבעה ימים ואז הוא יביא את כל החיות. "הרי אני נותן לכם ארכה של שבעה ימים אם ישובו – יִסָלַח להם, ואם לא ישובו, בעוד שבעה ימים אני מוריד מטר על הארץ ארבעים יום וארבעים לילה" (תרגום ליוב"ע ז,ד).  "ויהי לשבעת הימים – מלמד שקבע להם הקב"ה זמן לאחר מאה עשרים שנה שמא יעשו תשובה ולא עשו" (אדר"נ לב)

 

קיום ציווי ה' ע"י נח ותחילת המבול (ז,ה-טז)

דגשים: רחמי ה' גם על החוטאים ורצונו שיחזרו בתשובה.

ובאמת לאחר שעברו שבעה ימים נח עשה ככל אשר ציוהו ה' ונכנס אל התיבה "הוא וביתו, והכניס עמו הבהמה והחיה והרמש והעוף" (רד"ק ז,ה) לאחר שהם הגיעו מעצמם עד סמוך לתיבה, "ומאליהן באו שנאמר שניים שניים באו אל נח" (תנחומא נח יב, תו"ש ז,לג). "הם באו מעצמם אל נח אל התיבה, והוא הכניסם אל התיבה כאשר ציוהו אלוהים" (רד"ק ז,ט). ולבסוף לאחר שהגיעו כולם ה' עשה ששער התיבה ייסגר[1] ע"מ שלא ייכנסו מים לתיבה, "ופשוטו של מקרא סגר כנגדו מן המיים" (רש"י ז,טז) "ויסגור ה' בעדו- הגין בעדו שלא נפתח בתיבה אפילו נקב אחד בחוזק הגשמים הרבים שהיו ארבעים יום" (רד"ק ז,טז). ואז בשבעה עשר בחודש השני התחיל המבול.

 אתם יודעים ילדים, שאפילו עכשיו כשהמבול כבר צריך להתחיל ה' עדיין מרחם על הרשעים, ובתחילת המבול לא ירד גשם חזק אלא ירדו רק טיפות רגילות כמו גשם רגיל כדי שאולי ברגע האחרון כשיראו את הגשם סוף סוף יחזרו בתשובה, ורק אחרי שה' ראה שהאנשים ממשיכים ונשארים ברשעתם ואין ברירה אלא להחריב את העולם, רק אז התחיל המבול והשטפון הגדול מכל הכיוונים. "ויהי הגשם על הארץ – כשהורידן הורידן ברחמים שאם יחזרו יהיו גשמי ברכה, כשלא חזרו היו למבול" (רש"י ז,יב).

 

המבול (ז,יז-כד)

דגשים: טוב לבו של נח ודאגתו לכל החיות – עולם חסד יבנה.

המבול התחיל ונבקעו מעיינות תהום -"החלו להבקע ולצאת" כל מעיינות התהום שבעולם וזרם זרם אדיר של מים מלמטה, ויחד עמם גם נפתחו ארובות השמיים והחל

_________________________________________________________________________

[1]" (נח) הניח התיבה פתוחה, מתיירא היה שמא לא באו כולם שהרי לא היה מכיר כל מינין שבבריות, וכשבאו כולם: ויסגור ה' בעדו- הפתח נסגר מאליו ע"י הרוח. " (חזקוני ז,טז)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s