פרשת נח 4

ונח הצדיק עשה ככל אשר ציוה אותו אלוקים – הכל בדיוק כמו שה' ציוה בלי לשנות שום דבר "בארכה, ברחבה ובקומתה, ובקנים ובמאכל שאסף לתוכה" (רד"ק ו,כב) "שעשה את התיבה ואסף המאכל, ודרך הכתוב לאמר 'ויעש' 'וכן עשה' (נכפל פעמיים) לבאר כי לא הפיל דבר מכל אשר ציוה" (רמב"ן ו,כב) הכל מדויק "לא הוסיף ולא גרע" (פסיקתא זוטרתי). זה לקח לנח המון שנים- 120 שנה! וכל הזמן הוא התאמץ והשתדל שיצא הכל בדיוק כפי רצון ה'.      

אבל למה ה' ציוה על נח לעשות תיבה, הרי ה' יכול לעשות הכל, והוא יכול להציל את נח גם בדרכים אחרות בלי שנח יצטרך לטרוח הרבה ולעבוד קשה לבנות את התיבה? למשל, ה' יכול פשוט לעשות שבכל העולם ירד מבול ובמקום של נח לא ירד שום דבר, או באיזו שהיא דרך אחרת!?

אתם יודעים מה התשובה??? ה' בכוונה בחר בדרך כזו, דרך שאולי בזכותה הרשעים יחזרו בתשובה, הרי ה' כ"כ לא רוצה להחריב את העולם, שהרי אם העולם ייחרב הרשעים יהיו כ"כ מסכנים שלא רק שהם ימותו, אלא שהם ימותו ברשעתם בלא שיספיקו לחזור בתשובה. ולכן ה' בחר בדרך כזאת שלוקחת הרבה זמן ובנוסף לכך היא דרך מפורסמת שכולם רואים אותה ואולי תוך כדי בנייתה יחזרו בתשובה. "כדי שיראו אותה בני דורו ויתמהו בה ויספרו עליה וידברו בעניין המבול וכינוס הבהמה וחיה ועוף לתוכה, אולי יעשו תשובה" (רמב"ן ו,יט) אך לצערנו הם לא חזרו בתשובה.

נח היה הולך ומנסר עצים ענקיים בשביל התיבה, אנשים היו מתקרבים לראות ממה כל הרעש, הם היו שואלים אותו למה הוא צריך קרשים כאלו ענקיים, מה הוא הולך לבנות, אולי בית גדול או חצר גדולה? ונח היה עונה להם אני בונה תיבה. למה? כי ה' אמר שעוד מעט יהיה מבול וכל העולם יחרב, ולכן כדאי שתחזרו מהר בתשובה ואז בעז"ה לא יהיה מבול. וה' ציוה אותו כך ב‏כונה כדי שיוכלו לחזור בתשובה. אך הרשעים לא האמינו, ואמרו: מה פתאום לא יכול להיות , איך פתאום יהיה מבול? וכולם המשיכו לחטוא. נח היה סוחב את העצים ברחובות, דופק בפטיש ואנשים רואים ושואלים והוא היה מזהיר ומתרה ואף אחד לא חזר בתשובה.

 "למה אמר הקב"ה לנח שיעשה תיבה, כדי שיראו אותו יושב ועוסק בה ויעשו תשובה. וכי לא היה יכול הקב"ה להצילן בדברו, או להעלותן לשמים באמונתו, שאמר לו עשה לך תיבת עצי גופר? למה כך? אלא אמר הקב"ה מתוך שאני אומר לו עשה לך תיבת עצי גופר והוא עומד ועוסק בה וכורת ארזים, הם מתכנסין אצלו ואומרים לו נח מה אתה עושה? והוא אומר תיבה, שאמר לי הקב"ה שמביא מבול, ומתוך כך שומעין ועושין תשובה כך היה הקב"ה מחשב… ולא היו משגיחין עליו". (תו"ש ו, קס"ח). "עמד נח… ונטע ארזים והיו אומרים לו: ארזים אלו למה? אמר להן הקב"ה מבקש להביא מבול לעולם ואמר לי לעשות תיבה כדי שאמלט בה אני וביתי. והיו משחקין ממנו ומלעיגין בדבריו. והיה משקה אותן ארזים והן גדלין והיו אומרים לו מה אתה עושה? ומשיב להן כעניין הזה והיו מלעיגין עליו. לסוף ימים קיצצן והיה מנסרן והיו אומרים לו מה אתה עושה? ואומר להם כך והיה מתרה בהם. כיון שלא עשו תשובה מיד הביא עליהם מבול." (תנחומא נח ה'. וברש"י ו, י"ד) .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s