פרשת נח 3

ועוד רשעים ואף פעם לא יתקנו את דרכם. ולכן ה' החליט לעשות מבול- שכל העולם ייהרס במים וכולם ימותו ויתחיל עולם חדש מנח הצדיק ובניו.

ה' ציווה על נח שיעשה את התיבה מעצי גופר- "והוא ממיני ארזים" (רד"ק ו, י"ד) ויצפה אותם מבפנים ומבחוץ בזפת ע"מ שהמים לא יחלחלו פנימה. "מבית ומחוץ- שאם יתפרק מה שבחוץ מפני חוזק המים, יעמוד מה שבפנים" (רד"ק ו, י"ד)(כדאי להסביר לילדים מהו זפת ומה תפקידו בגג, בכביש וכדו'. כמו כן אפשר להדגים לילדים איך המים מחלחלים בין מספר קרשים – קפלות וכדו', כאשר אין אטימה ביניהם ).

התיבה שנח נצטווה לבנות הייתה ענקית: אורכה 300 אמה, רוחבה 50 אמה וגובהה 30 אמה, כמו גודל של כמה בניינים גדולים ארוכים ורחבים ובגובה של שש קומות! אתם יודעים כמה זמן לקח לנח לבנות את התיבה הענקית הזאת? 120 שנה(תו"ש ו,קע"ז. רש"י ו, י"ד) כזאת גדולה היא הייתה.

  למה נח צריך לבנות תיבה כ"כ ענקית? מכיוון שה' רצה שנח יכניס בתיבה את כל החיות והבהמות שבעולם, כדי שמכל מין יישאר זוג אחד שממנו יוולדו אח"כ כל הבהמות והחיות מחדש. ה' ציוה על נח שיחלק את התיבה לשלש קומות: הקומה העליונה- תהיה לנח ובניו, שם הם יגורו עם הנשים שלהם. ושם גם ישמרו את כל האוכל שצריך לכל זמן המבול.(חזקוני ו,ט"ז). הקומה האמצעית- תהיה לבהמות ולחיות, את הקומה הזאת ציוה ה' לחלק ולעשות בה הרבה חדרים קטנים "להיות כל חיה ועוף ובהמה איש ואשתו שהם זכר ונקבה לבדו" (אבע"ז ו,י"ד). הקומה התחתונה- לזבל, לשם ישליכו את כל השאריות מהאוכל של הבהמות ולשם ישליכו את כל הפסולת והלכלוכים. (צריך לשים לב שהילדים  לא מבינים בטעות שיש בקומה זו כמה פחים לזרוק לתוכם). "תנא תחתיים לזבל, אמצעיים לבהמה, עליונים לאדם". (סנהדרין קח:).              

ה' ציוה על נח שיעשה לתיבה גם צֹהר – חלון ע"מ שיכנס אור לתיבה "מקום שיכנס ממנו האור והוא מגזרת צהריים" (אבע"ז ו,ט"ז), וכן שיעשה פתח גדול בצידה של התיבה שדרכו יוכלו להיכנס האנשים והחיות. ואת תקרת התיבה ה' ציוה שנח יעשה בצורה משולשת, כמו גג רעפים "כדי שיזובו המים למטה מכאן ומכאן" (רש"י ו,טז) , אך לא משולש גמור אלא משולש שראשו שטוח ברוחב אמה בחלק העליון שלו.

וה' אמר לנח שהוא מבטיח לו שבזמן המבול הוא ישמור עליו ועל משפחתו שתכנס לתיבה, ושהוא יכניס עמו לתיבה גם מכל סוגי החיות, הבהמות והעופות שבעולם הגדולים והקטנים, והם "מעצמם יבואו לפניו שניים שניים, ולא יצטרך הוא לצוד אותם בהרים ובאיים, והוא יביאם בתיבה אחרי כן" (רמב"ן ו,כ) "אחר שיבואו מעצמם לפני התיבה תכניסם אתה אל התיבה. והאיך יבואו מעצמם? שיעיר האל את רוחם שיבואו אל התיבה כמו שיבואו בכח הדמיון אל מקום המרעה כשירצו לאכול ואל מקום המים כשירצו לשתות" (רד"ק ו,יט). ונח נצטווה להכניס לתיבה גם אוכל לכל האנשים ולכל החיות לכל אחד ואחד כפי צרכיו "לפי שיהא שם מכל האוכְלים צריך לאסוף מכל המאכלים, שיש שאינו אוכל ממאכל זה ואחר אוכלו." (חזקוני ו,כא) "וכאשר תאסוף לכולם מאכל אשר יאכל לשנה תמימה לא תכיל אותם התיבה הזאת, ולא עשר כיוצא בה, אבל הוא נס החזיק מעט את המרובה. " (רמב"ן ו,יט)[1]

_________________________________________________________________________

[1]וממשיך הרמב"ן: "ואם תאמר יעשנה קטנה ויסמוך על הנס הזה? רָאה השי"ת לעשותה גדולה כדי שיראו אותה בני דורו ויתמהו… אולי יעשו תשובה. (וראה מה שהארכנו בעניין זה לקמן ) ועוד עשו אותה גדולה למעט בנס, כי כן דרך בכל הניסים שבתורה או בנביאים לעשותם מה שביד אדם לעשות, והשאר יהיה בידי שמיים." 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s