פרשת נח 2

המבול ודור הפלגה, נח לא למד ממעשיהם והמשיך לבדו בדרכו הטובה בשונה מכל העולם. (רד"ק ו,ט).

ונח בצדקותו הלך בדרכי ה' "שהלך בצניעות ותמות וישרות לפני בוראו… ולא עוד אלא שקיבל עליו עול שבע מצוות והנחילם לבניו" (מדרש הגדול נח, תו"ש ו,קמ). "שהיה מתהלך את ה' הנכבד ליראה אותו לבדו, איננו נפתה אחרי הוברי שמיים ומנחש ועונן וכ"ש אחרי ע"ז ואיננו שומע להם כלל, רק בשם לבדו הוא דבק תמיד, והולך בדרך אשר בחר השם או אשר יורה אותו כי נביא היה." (רמב"ן ו,ט).

ולכן בגלל צדקותו נשאר לבדו מכל העולם "איש צדיק תמים היה- יזכיר הכתוב שהיה שלם וזכאי בצדקו, להודיע שראוי להינצל מן המבול, שאין לו עונש כלל." "שהוא לבדו הצדיק בדורות ההם, אין בדורותיו צדיק ולא תמים זולתו… שאין אחר בדור ראוי להינצל. ואמר בדורותיו כי דורות רבים עברו מעת שהשחיתו ואין צדיק בארץ בלתו."  (רמב"ן ו,ט).

 ולנח היו שלושה בנים שם, חם ויפת, שגם אותם הוא לימד ללכת בדרך הטוב והיושר. "זְכָרָם הנה… כי כמו שהוא התעסק בעבודת האל כן לימד והרגיל את בניו שהולידלסור מדרכי הרשעים ולדבקה בו, שאם לא כן לא היו ניצולים מן המבול. … והיה נח ניצל עם אשתו לבדם והם היו משאירים זרע (חדש) אחר המבול". (רד"ק ו,י)

והתורה מספרת לנו איך שכל האנשים באותו דור היו רשעים, וכל אנשי הארץ חטאו בחטאים נוראים[1]: בגילוי עריות- היו גונבים נשים של אנשים ומתחתנים אתם. בשפיכות דמים- היו הורגים אחד את השני. בעבודה זרה-היו משתחווים לפסלים. (מדרש הגדול, תו"ש ו,ס"ק קמ"ב) ובגזל- היו גונבים כל אחד מהשני. ממש נורא ואיום! וזה לא קרה רק דור אחד, אלא כבר קרוב לאלף שנה שאנשים חוטאים וחוטאים ולא מפסיקים לחטוא.

 

עונש המבול וציווי התיבה(ו,יג-כב)

דגשים: א. העולם חייב תיקון  ב. רצון ה' שיחזרו בתשובה ולא ימותו בחטאם.

ילדים[2], מה אתם אומרים, האם עולם כזה יכול להמשיך ולהתקיים? זה טוב שכל הזמן ימשיכו להיות עוד ועוד רשעים??? כמובן שלא, אבל ה' כ"כ לא רוצה להעניש את הרשעים אלא שיחזרו בתשובה ולכן נתן לעולם להמשיך ולחיות, אולי יחזרו בתשובה בסוף. והעולם המשיך לחטוא ולחטוא עד שבסוף, בדורו של נח, ה' ראה שאין ברירה ושצריך להחריב את העולם כדי לתקן אותו, שאם העולם ימשיך כך יוולדו כל הזמן עוד

 

_________________________________________________________________________

[1]בעניין סיפור החטאים- אין צורך להרחיב בתיאורם "ולהכניס" את הילדים למחוזות שאינם שייכים אליהם כלל. כדאי להזכיר רק בקווים כלליים את נוראות החטא והסלידה ממנו.(אפשר לומר: "אני הייתי מעדיף בכלל שלא לספר לכם, שלא תשמעו כאלו דברים חמורים, אבל רק בגלל שזה כתוב בתורה הקדושה אני מספר לכם בקיצור", או בסגנון אחר ) .

[2]בעניין טוּב ה'- בעיקר צריך להדגיש את הסלידה מהחטאים, ואת אי היכולת לקיום מצב כזה שבו ממשיכים וחוטאים, ולמרות זאת ה' מאריך אפו ורוצה בתשובת הרשעים ורק לחזור בתשובה. כך ייקלט נכון היחס האלוקי.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s