פרשת נח 1

פרשת נח

הקדמה:בפרשה זו אנו מפגישים את הילדים עם מידת הדין האלוקית והדבר עלול להטעות את הילדים לחשוב שזוהי עיקר הנהגתו של הקב"ה , ולכן אנו חייבים להעמיד את הדברים בצורתם הנכונה שיהא ברור לילדים שרצון ה' הוא בטוב, ולפעמים הטוב מתגלה בעוה"ז באופן שנראה לעיני בשר כרע כביכול.

הסברה זו כמובן איננה באופן המוזכר לעיל , אלא בעיקר מתוך ציור הסיפור באופן נכון בו הילדים יגיעו להבנה: א. כמה החטא נורא עד כדי אי אפשרות לקיום החוטאים.        ב. מרכז רצון ה' בטוב – בתיקון החטא ולא באיבוד החוטאים, ולכן ה' כל הזמן מאריך אפו (עשר דורות של חטא + 120 שנה + שבעה ימים + הורדת גשם חלש בתחילת המבול). ג. ה' בטובו מתקן את העולם ואיננו מחריב אותו לגמרי, אלא משאיר ממנו שארית לחידוש העולם מהתחלה.

בסיפור הדברים בצורתם  הברורה  והראויה הילדים יבינו בעז"ה, כי גם בפרשה קשה זו הולך ומתגלה טוב ה' וחסדו על כל בריותיו. וכדברי הפסוק "כי רגע באפו, חיים ברצונו" (תהילים ל,ו) – עיקר רצון ה' הינו בהופעת חיים לעולם, והתגלויות "חרון האף" הינן עניינים רגעיים כחלק מהמסגרת הכוללת של הזרמת החיים[1].

   

 

נח ואנשי דורו (ו, ט-יב)  

דגשים: נח צדיק יחיד בדור של רשעים. 

אחרי שהתורה סיפרה לנו בסוף פרשת בראשית על ההתנהגות של הדור של נֹח, ושה' ראה שאין ברירה אלא לתקן את העולם ע"י החרבתו והקמתו מחדש ע"י נֹח ובניו. התורה  מספרת לנו עכשיו בפרטי פרטים את כל מה שקרה עם נֹח ודור המבול. אלה תולדות נח "פירושו הקורות שקרוהו בדבר המבול ואחריו" (רד"ק ו,ט).

התורה מספרת לנו על צדקותו של נח שהיה "צדיק- שהיו מעשיו בצדק הֵפך אנשי דורו שהיו אנשי חמס. תמים- שלם בלי שום דופי" (רד"ק ו,ט), "צדיק- במעשיו. תמים – בלבו" (אבע"ז ו,ט) " ולכן "מצא חן יותר מכל בני דורו" (חזקוני ו,ט).

והתורה מספרת לנו שנח היה כזה צדיק מיוחד במשך כל חייו ואע"פ שחי הרבה מאוד שנים, במשך עשר דורות עד דורו של אברהם אבינו, היה נחשב צדיק בכל הדורות הללו. "בדורותיו- באנשי דורו ובדורות הבאים אחר המבול, כי נח האריך ימים והרבה דורות השיג בחייו", ואפילו שאנשי הדורות הללו היו רשעים גדולים ובייחוד דור אנוש, דור המבול ודור הפלגה, נח לא

_____________________________________________________________

[1] אם הדברים יוסברו באופן הראוי ממילא זה יהיה מבטם של הילדים, וכראיה לדבר אספר שכששאלתי את הילדים מדוע ה' ציוה על נח לעשות את הקומה העליונה כ"כ גדולה, הרי יהיו שם בסה"כ שמונה אנשים? (התשובה שציפיתי – לאוכל לאדם ולחיות) ענו הילדים: שה' קיוה שהרבה אנשים יחזרו בתשובה וגם הם יהיו בתיבה.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s