הקדמה

הקדמה קצרה למלמד / להורה המלמד

הדברים נכתבו על ידי בעיקר לעצמי בעת לימודי עם צאן הקדשים שבת"ת "יִסַּדְתָּ עֹז"  שבשכונת קרית יובל שבירושלים עיקו"ת. ומיגו דזכי לנפשיה זכי נמי לחבריה – לאחר שראיתי שרבים נהנים מצילומי כתב היד של הפרשות השונות, שהתפזרו במקומות שונים, החלטתי לנסות ולהוציא את הדברים בצורה יותר מסודרת בהדפסת מחשב.  הדברים בעיקרם נכתבו ללימוד בגילאי הגן בו הלימוד הינו בצורה של סיפור, אך בודאי גם בכיתות הנמוכות בהם עדיין מהווה הסיפור חלק מרכזי בלימוד יש תועלת בחומר זה, ומניסיון המלמדים והמלמדות אף בכיתות הגבוהות יותר ניתן להעזר במקורות להעמיק בדברי חז"ל, ראשונים ואחרונים.

 

מטרת הדברים דלהלן הינה מחולקת לשתיים:

א. לבנות במלמד את המעמד הראוי ללימוד לאחרים, מתוך הבנה שככל שההבנה של המלמד בחומר הנלמד גדולה יותר, וככל שהוא שקוע בו בעומק וברוחב ו"נושם" את דברי התורה שהוא מלמד ממילא הדברים יועברו ויובהרו בצורה הטובה ביותר לתלמידים.

ב. בנוסף לכך יש בדברים גם נסיון לפתוח למלמד פתחים ורעיונות כיצד להעביר את הדברים לתלמידים בצורה שיֵאמרו ושיתקבלו כפי הרמה המתאימה להם.

 

הערה חשובה: צריך להזהר מטעות העלולה להגרם מקריאת הדברים! אין המטרה של הדברים ללמד את הילדים את כל מה שכתוב , ובעיקר לא את הציטוטים, אלא הם מיועדים בעיקר למלמד. וכמו כן גם הדברים שנכתבו בצורה סיפורית ובלשון הנראית מתאימה לשיחה עם ילדים, הינם רק פתיחת פתח וצריכים עוד הרבה הרחבה, הסברה, תיאור והמחשה ציורית בהבאתם לפני הילדים.

הַמלצתי היא שהמלמד יִלמד קודם בעצמו את הפסוקים עם מפרש אחד לפחות (וכל המוסיף מוסיפין לו), כדי לבנות בו את הקשר הישיר לפסוקי התורה ומפרשיה, לאחר מכן הוא יכול להוסיף וללמוד את הדפים דלהלן.

בזמן הלימוד עם הילדים מומלץ ביותר להשתמש בחומש עצמו כדי להיות משוחרר וחופשי להסביר לילדים את הדברים כפי רמתם ויכולתם ולא להצמד לכתוב בדפים.

אשמח לשמוע הערות והארות.                      בברכת התורה!

נחום אריאל (02-6446131) lev3010@gmail.com

©כל הזכויות שמורות, אין  להפיץ ללא קבלת רשות.

 

נ.ב. מהדורה זו הוצאה באמצע העריכה, למרות החסרונות הרבים שבה, לתועלת המלמדים.

למעבר לעמוד הבא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s